12 veebruar 2018

Tartu Ülikooli aula poliitiline nägu

Riigi üks tähtsamaid ülesandeid on õppiva noorsoo riigitruuks kasvatamine.

Tsaariaegne postkaart Valga muuseumist,
https://www.muis.ee/museaalview/2231939
Rõdu servadele on kinnitatud Nikolai II pildid.


Elmar Kitse maal "1.mai aktus Tartu Riikliku Ülikooli aulas" 1945, Tartu Kunstimuuseumis 
https://www.muis.ee/museaalview/259767
Punased lipud, Stalini pilt ja rõdu all kiri NÕUKOGUDE INTELLIGENTS.
 
  Gennadi Portnoi riputas Facebooki sellise 1946.a naistepäeva pildi.

Kuno Kõrge kaitseb väitekirja12.mail 1947.
https://fictionbook.ru/author/margus_lember_ja_mai_rosenberg/kuno_korge_sisehaiguste_professor/read_online.html?page=2

Üleval on Eesti NSV vapp ja sellest kahel pool tõenäoliselt punased palakad, rõdualused kirjad, mis 1949.a pildil, on olemas, aga 1949.a pildi büsti veel ei paista.

1.september 1949. 
Paremal Stalini büst, Eesti NSV vapist vasakul tekst NÕUKOGUDE ja paremal ELAGU NÕ(UKOGUDE)...
 Stalini büst on tõstetud kõrgemale kohale punalippude taustale.

Üks vuntsidega mees peab sel ajal alati kambas olema.
Stalini kuju on nii kõrgele tõstetud, et ei mahu nišši ära, et kole poleks, peavad alati lipud või riie selja taga olema.

1950-ndate algus - rõdu all on Stalini tsitaat.

1960 - ülikooli aulas esineb segakoor "Heli".
Rõdu all on Lenini tsitaat. Nišš on tühi, Leninit veel ei paista.

 Esimese Lenini tõi aulasse Kaljo Põllu, ise on ta rääkinud sellest nii:

Astus ükskord  minu juurde ülikooli parteikomitee sekretär ja ütles, et ma pean ülikooli aulasse Lenini kuju muretsema. Kõikides tähtsamates saalides Eestis on Lenin, aga ülikooli aulas pole. Isegi Stalini ajal polnud ülikooli aulas Leninit ega loosungeid. Vaba Leninit polnud aga kusagilt saada. Lõpuks oli Tallinna kunstimuuseum lahkelt nõus ühe oma uurali marmorist Lenini loovutama. Aulas toimusid aga kontserdid. Pärast ühte kontserdi tuli Ariste kohvikus minu juurde ja ütles, et ta käis kontserdil, aga ei saanud üldse kuulata, sest Lenin vahtis kogu aeg talle otsa!
Niisiis, Lenin oli kohal, käsk oli veel loosung aulasse panna. Korralduse mittetäitmine oleks maksnud töökoha. Mõtlesime siis ülikooli teadussekretäri Irene Maaroosiga, et kõige sobilikum loosungi tekst on sõna rahu: eesti, vene, inglise keeles… Aula sammastiku kohale mahtus mitukümmend „rahu”. Ja kes seda rahu ikka paremini teab, kui mitte Ariste! Ariste sai väga vihaseks, et tema sellist asja aula jaoks küll kirjutama ei hakka. Ütlesin siis, et mina pean käsku täitma ja et võib-olla Pent Nurmekund aitab. Selle peale võttis Ariste oma laualt valge paberilehe ja hakkas kirjutama. Neid „rahusid” sai nii palju, et terve ülikooli aula rõdu äär sai täis ja jäi ülegi! Aga sellega polnud Lenini jant veel lõppenud!
See oli ikka vist 1965. aasta sügisel, kui ülikooli peahoone läks põlema. Aula kohal paistis taevas sisse, polnud uksi ega põrandat. See oli vist esimesel hommikul, kui peahoonesse pääsesin. Korraga käis mõte peast läbi, et kus Lenin on? Selle kohaletoimetamisega sai ju nii palju vaeva nähtud! Kohal, kus Lenin oli olnud, oli väike kõrgendik. Lükkasin vargsi selle pealt jalaga põlenud puunotte ja sütt eemale. Leninist oli saanud tuletõrjeveest kustutatud lubja hunnik! Sellepärast ma ütlesingi, et kui ülikoolist rääkima hakata, siis selles on nii palju isiklikku.

Sirp 19.10.2007 Siit

Kultuurimälestiste kaitse päevad TRÜ aulas 11.-13 dets 1964, Kaljo Raua foto Tartu linnamuuseumist.
 https://www.muis.ee/museaalview/3198151

Suur tige Lenin, mis 1965.a detsembris ära põles. 

Pildiraamat "Tartu", 1976
Pärast põlengujärgset remonti on kohal uus Lenin, ainult palju väiksem kui eelmine.
 
 Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseum
 https://www.muis.ee/museaalview/913570
1978/1979 - valimisreklaamiga aula, Leninit nišist ei paista - mulle tundub, et fotograaf on selle osavasti mehe pea taha ära peitnud, peast vasakul natuke tundub midagi olevat.

 Ülikooli juhtkond - rektoraat, dekaanid ja ühiskondlike organisatsioonide juhid 1981. aastal pildiraamatust "Alma Mater Tartuensis", 1982.
Lenin piilub üle Mati Kilbi õla. Kui nüüd võrrelda Staliniga, kes vaatab grupipildil kolmandast reast lõdvalt üle, või eelmise Leniniga, siis on Lenini positsioon väga tagasihoidlikuks, siin pildil isegi naeruväärseks,  muutunud.


 Album "Nõukogude Eesti", 1985.
 Lõpuaktus, rõdu allääres eesti ja vene keeles: Elagu rahvaste sõprus!

 Album "Üliõpilaslinn Tartu", 1986.
Aula on dekoreeritud kahe ordeni kujutisega, Tööpunalipu orden oli 1967. aastast ja 16.sept 1982 sai ülikool Rahvaste Sõpruse ordeni. Tartu Ülikooli ametlik nimetus oli seejärel Rahvaste Sõpruse ja Tööpunalipu ordeniga Tartu Riiklik Ülikool.


  Album "Üliõpilaslinn Tartu", 1986.
1984.a 17.novembril tähistati 40 aasta möödumist päevast, mil äsja vabastatud Tartus avas taas uksed nõukogulik Tartu Riiklik Ülikool. 
Rektor Arnold Koop peab kõnet, pea kohal eesti ja vene keeles VÕIT 40 ja külgedel  kahes keeles: AU JA KUULSUS SUURELE NÕUKOGUDE RAHVALE - KOMMUNISMIEHITAJALE JÄRJEKINDLALE RAHUVÕITLEJALE!

 27mai2009
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Tartu_%C3%BClikooli_peahoone_aula.jpg

Aula kujunišis on Vabadussõja-teemaline skulptuur.


Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar