21 märts 2017

Sinimustvalge Nõukogude Armees 1988


  Sõjaväes teenimine oli Eesti poistele Nõukogude ajal kohustuslik, kõrvalehoidmist võidi käsitleda kodumaa reetmisena, mis tõi kaasa 10 a vabadusekaotust. No eks vaimu- ja neeruhaiguse simuleerijaid ikka oli ja pääseti ka, aga kerge see polnud.
  Pildid on tehtud Nõukogude Armees 16.oktoobril 1988.a, arvatavasti on poistele pakiga sinimustvalge saadetud. Algul poseerivad lipuga eestlased ükshaaval, siis ka vennasrahvaste esindajatega.


  Kui me Eestiski ei saanud aru, mis toimub, siis seda keerulisem oli kaugelt vaadates mõista.
Tolleaegset elu iseloomustab ühe ajateenija kiri teisele, kirjutatud 30.juunil 1988.a. Kiri on leitud ühe Karlova üürikorteri kuurist koos sõdurpoiste piltidega.


      Kirjast:
   Alustangi kohe küsimusest. Mida kujutab endast Võru skautsalk e Võru Sõltumatu Noortekolonn nr 1? Olen nende ettevõtmistest üht-teist kuulnud, ent täpsemalt ei tea öelda.
...
   Tõnis Mägi laulab nüüd koos "Prohvetiga" Joel Steinfeldi ja enda religioosseid laule. Pidi olema viimase aja parim bänd.
   Peale sündmusi Eestis mind otseselt solvanud küll keegi pole, ent jutud käivad ikka ja seljataga räägitakse meist, eestlastest, ka ikka teist juttu. Seevastu olen andnud mitu "pressikonverentsi" päris kõrgel tasemel alates majoritest, lõpetades kindral-majoriga.
...
  Eesti on niivõrd muutunud, et isegi enam aru ei saa (eriti ka koju minnes), kuidas olla.
  Kõik on tuttav, samal ajal ka võõras. See on ilmselt mu enda tunnetus. Puhkust loodan peale 14. aug saada.
  1980-ndate lõpus hakati Nõukogude Armee ajateenistuse vastu välja astuma: Koguti teenistuse vastu allkirju, piketeeriti sõjakomissariaate. 1989.a oli Genf-49 liikumine, mille käigus kutsuti üles mitte sõjaväkke minema ja sõjaväepileteid ära andma.

  !989.a 10.jaanuaril ilmus ajalehes Edasi järjekordne Tartu sõjakomissari käskkiri kutsealuste arvelevõtmise kohta:

  Samas ajalehes on NLiidu sõjaväeosast saadetud grupipilt teise riigi sinimustvalge lipuga.


  1990.a  võttis ENSV Ülemnõukogu vastu seaduse "Eesti NSV elanike teenistusest NSV Liidu relvajõududes üleminekuperioodil."  Nõukogude Armeesse minemata jätmine ei olnud enam ebaseaduslik ja selle eest ei karistatud, tühistati vastavad paragrahvid ja vabastati süüdi mõistetud inimesed.
  Samas Nõukogude Liidu vastavad asutused seda seadust ei tunnistanud ja nende poolt sõjaväest kõrvalehoidjate jaht jätkus.


1990.a 7.oktoobri Edasist võib vist järeldada, et sõjaväest kõrvalehoidjate jaht on lõppenud.  Aitäh Barbarale.


Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar