04 juuni 2020

Kaardid vanaemale Artekist

 
Nõukogude ajal oli üleliiduline pioneerilaager Artek tubli pioneeri unistus. Tuusiku võis saada ka tubli sportlane, tehnikaringis osaleja või pillimees, samuti jagati neid lastekodulastele. Olen oma tuttavate hulgas leidnud kümmekond inimest, kes on pioneerieas seal käinud. Enamasti Eesti lastele seal meeldis, aga mõnele ei meeldinud ka, vastavalt iseloomule. 
Olen Artekist varem kirjutanud siin.
 
Naabri kuuri lammutamisel leitud kaardid iseloomustavad minu arvates selle laagri erinevaid külgi päris hästi. Arvatavasti on need saadetud 1977. aastal.

 
 Laagris on tugev režiim ja vaba aega peaaegu polegi. Laagris käiakse laagririietes.
(Kõik lapsed ühesuguses vormis - aluspesust mütsideni).
Järgmine, 29.juulil saadetud kaart, kesktelevisioon on laagrit filmimas.Ilmad on soojad, väga palav on esinemiste aeg. Eile oli karneval. Kesk Televisioon kandis seda üle. Täna filmitakse meie orkestrit. See on täna kell kaks. Seepärast oligi mul aega kirjutada, et teised puhastavad pille. Minu pill on puhas ja korras. Üldiselt oleme saanud natuke ujuda. Ujuda lastakse basseinides ja meres, kus on ujukitega eraldatud osa. Ükskord läksin koos kellaga ujuma ja nüüd kell seisab. Täna on "Nõukogude Liidu päev". Eile oli karneval. Üleeile oli päev, kus toimus mäng Artek - Havanna. Homme on päev, kus lähme tööle ning see raha läheb rahufondi. Siis hakkab puhkus. Siin on palju rahvaid. Soomlastega oli kohtumisõhtu. Teistega pole olnud. Siin on 70-nest riigist esindajad. Soomlased, rootslased, USA-st, Kanadast, Tšiilist, Saksast, Tšehhist, Hungarist, Portugalist, Luxemburgist, Aafrikast on palju rahvaid, isegi Lõuna-Aafrika Vabariigist.
Viimane, kolmas kaart ilmutab juba tüdimuse märke. 
Eile käisime matkal Karumäel. See on suur, kõrge ja järsk mägi. Üleeile oli kohtumine Chili ansambliga, täna sõidavad ära. Täna on kohtumine kõrvalmajast sakslastega. Hilja õhtul on kontsert. Üldiselt on elu hea, aga natuke igav on ja süüa antakse hirmus vähe. Ja üldse tahaks ära sõita.
 Täna käisid rootslased igasuguseid asju müümas, sest neil varastati 600 rubla eest raha ja esemeid. Mina ostsin ainult ühe märgi.
 Soomlastelt varastati ka 400 marga ulatuses raha ja asju.
 Orkestrist soovitati kirjutada artikkel ajalehele. Mul on see valmis, vaja ainult ära saata. Saadan vast "Noorte Häälele" või "Sirp ja Vasarale".

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar