17 november 2019

Ella Tare "Malle tahab arstiks saada" 1950

 Päris tore ladus raamat Asta Venderi piltidega. Natuke küsitav on küll 11. leheküljel karu klistiiriga ähvardamine. 
Viimane lehekülg on kirjutatud selleks, et raamat üldse ilmuda saaks.Raamatu autor, tundmatu Ella Tare on pseudonüüm. Selle taga oli kasvatusteadlane Ella Treffner, sündinud Tartumaal Ulila vallas Kaimi külas (neiupõlvenimega Välk), 1913.a abiellus Konstantin Treffneriga (Hugo Treffneri Gümnaasiumi direktor 1917-1940, Vabadussõja ajal, nov 1919-aug 1920 haridusminister), keemikust poeg Arvo emigreerus Rootsi.

1940.a 10.juuni Postimees.

Selle raamatu ilmumise ajal oli Ella 60-aastane, võib-olla tal oli raamatu konseptsioon juba varem valmis, aga on ka võimalik, et ta püüdis sellega enda ja abikaasa materiaalset olukorda parandada, sest Konstantin Treffner ei saanud nõukogude riigilt pensioni, karistuseks selle eest, et ta oli olnud haridusminister ja skautide ajakirja vastutav toimetaja.


Aga Ella Treffner oli Eesti ajal ajakirja Laste Maailm toimetaja ning kasvatusosa toimetaja Taluperenaise juures, kirjutas pedagoogilisi raamatuid ja pidas pedagoogilisi loenguid.
Ta on näiteks 1939.a 26.veebruaril naiste alkoholivaba kultuuri päeval Tartus HTG ruumides esinenud ettekandega "Koduse kasvatuse osa alkoholivaba kultuuri edendamisel".

Ella elas koos abikaasa ja pojaga Hugo Treffneri Gümnaasiumis direktori ametikorteris, nii et ülalnimetatud ettekannet esitas ta sisuliselt kodus.

Leidsin 1937.a Postimehest Ella Treffneri nõuandeartikli "Laste mäng haigewoodis", täiesti aktsepteeritav ka tänapäeval.


Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar