22 november 2016

Toompea uuel trepil 1908

  Ühes saadud albumis oli see postkaart täiesti tühjana, kuskil aastaarvu ei ole.
  Patkuli trepp avati 6.oktoobril 1903.aastal, värav, mis on siin fotol väga hästi näha, oli avatud kaheksast viieni ja selle lahtiolekut tähistas heisatud lipp, et linnakodanikud ilmaasjata 157 astet üles ei roniks, et avastada, et värav on suletud.
  Kui kaua võib treppi uueks nimetada?


Postkaart on trükitud Ploompuu kirjastuses Tallinnas, mille kohta on tagumisel küljel märge.
ERMi blogis on Ploompuust pikemalt, siin.
  Targad raamatud ütlevad, et esimesed Eestis müügile lastud kaks tehniliselt väheõnnestunud värvitrükis Tallinna vaadet pärinevad arvatavasti 1904.aastast Jakob Ploompuu kirjastuselt. Varsti hakkas Ploompuu kirjastama ka Eesti maakohtade vaateid, neist on eriti õnnestunud G.Oskari fotod.  
Fotograaf Oskari nimi on ka meie kaardi paremal serval.
   G.J.Oskari fotoäri asus Tallinnas Väike-Karja 12. 1909.a kalendrireklaami järgi valmistas Oskari fotoäri ülesvõtteid postmargi suurusest kuni elusuuruseni. Üksikute isikute, kogude ja laste, hoonete ja maastikupiltide valmistamine kodus ja väljas. Valmistab nimekaarte tellija pildi ja käekirjaga. Kursused. Tagavaravõtted kodumaa ilusamatest kohtadest, mida Eesti majasse kõige sündsamaks seinaehteks võib soovitada.
 Ploompuu-Oskari koostöös valminud sarnase vormistusega pilte õnnestus netist veel leida:Üsna sarnased, mulle meeldib, et võimalusel sokutab Oskar maastikupildile ka mõne inimese: Toompea pildil on kolm poissi ja viimase pildi esiplaanil on valge särgi ja tumeda kuuega poiss, kivi peal ja Ännijärve pildi esiplaanil oleks ka nagu inimesed.

 Kui eeldada, et need postkaardid on ühest komplektist, siis võiks aasta olla 1908, ju siis tol ajal oli 5 aastat vana trepp veel uus.
Ploompuu kirjastus avaldas 1907.a kevadel fotograafidele üleskutse:
Nende ridade kirjutaja on ühe tähtsama postkaardivabrikuga lepingu teinud, et ees oleval kevadel suurema hulga Eestimaa ilusamaid ja tähtsamaid kohtasid postkaartidena välja anda. ... Tarvitatud piltide eest maksan ülesvõtjalt määratud hinna ja pääle selle veel kahest kõige paremast kümme rubla iseäranist lisamaksu.
Pärast seda leidis ta endale fotograafiks G.J.Oskari, kes paari aasta jooksul sõitis ja pildistas läbi peaaegu kogu Eestimaa. Ploompuu andis välja üle 200 eestivaatelise kaardi, millest suurem osa on Oskari pildistatud.Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar