24 juuli 2015

Kes oli Karl Ulpe?

Tabivere vallas Elistveres on tee ääres suurte puude all selline mälestusmärk, lähedal asub ka looduskaitsealune Ulpe soo.


Ulpe Karl Ivanovitš
polgukomissar
2.üksiku Läti laskurpolgu komandör
hukkus kangelaslikult lahingus 24.juulil 1941.aastal
Igavene au!

Nõukogude ajal oli peaaegu igas külas koht, kuhu viidi punaste pühade ajal lilli. Siin võeti ka 9.mail Maarja kooli õpilasi pioneeriks vastu.
Kogu praeguse, Eesti Vabariigi aja oli plats lagunenud ja mälestusmärk risu all, alles mõni aasta tagasi koristati rämps ära ja tehti kividest uus plats.

Selle aasta 9.mail toodi mälestusmärgi ette uhke punastest roosidest pärg ning mõned korrad on olnud näha ka küünlaid põlemas.
Püüdsime välja uurida, miks see mälestusmärk Elistveres on, küsitlesime kohalikke ja otsisin netist.

Endel:
"Siia on maetud üks Läti kommunist, kelle kohalikud talumehed maha lõid."

Maimu:
"Läti polkovnik, kelle sakslased lennuki pealt surnuks lasid, venelased sõitsid veoautoga ja siis lennuk lendas üle, minu mees oli siis 12-aastane poisike ja nägi seda pealt."

Jaan:
"Rüüstaja, punane kütt, käis pärast lahinguid oma bandega mööda külasid rüüstamas, vene lennukid tulistasid teda."

Astrid:
"Läti lendur, kelle venelased ise alla tulistasid, lennuk on praegugi Ulpe soos, oli haavatuna Elistvere mõisa aida all. Tema sugulased käisid ka siin, küsiti, kas nad tahavad ümber matta, aga nad ei tahtnud."

Ajaleht Izvestija 22.jaan 1942:
"Suure Isamaasõja kangelaste hulgas näeme palju Baltikumi poegi. Läti polgukomissar Ulpe, lüües oma polguga puruks sakslaste kolonni, hukkus kangelasena."

Vilis Lacis "Torm"(neljaosaline Stalini preemia saanud raamat):
"24.juulil langes lahingus polgukomandör Karl Ulpe. Raskelt sai haavata polgukomissar Tsijelav. Uued inimesed asusid nende asemele ja jälle oli tunda surma hingust ja sõjalist kangelaslikkust. Kuid Elistvere mõisasse jäi maha unustamatu haud, kuhu kütid matsid oma komandöri."Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar