02 november 2013

Rändpunalipu üleandmise slaidid

Nende piltide juures tegin ma kõvasti detektiivitööd.
Käisin Tartu taaskasutuskeskuses. Seal olid ühele riiulile müügiks välja pandud slaidiraamid ja -karbid. Kümmekond slaidi, mis olid karpidesse jäänud, olid visatud lahtiselt riiulile laiali, müügiartikliks olid ikkagi tühjad raamid. Korjasin diapositiivid kokku ja skännisin kodus sisse. Kõige rohkem üllatas mind allolev publiku pilt - korjan üles mingid suvalised äravisatud slaidid ja seal peal on minu ülikoolikaaslased, neli tuttavat nägu, laiemale publikule on tuttav Kalev Kesküla.
Selle pildi järgi sai määrata ürituse toimumise aega - see pidi olema vahemikus 1978-1983.

Panin pildi üles kursuse listi, aga keegi ei osanud midagi arvata peale selle, et ju see mingi teatrikülastajate konverents oli. Aga mis konverents, kui laval vehitakse punalipuga?
Teatrikülastajate konverentsid toimusid kaks korda aastas, septembris ja märtsis ja olid hästi populaarsed, filoloogidel käis hea tooni juurde neil osaleda.
Konverentsi kõige põnevamad osad olid küsimused - vastused ja katkendid uutest etendustest.
Kahjuks ei ole kirjandusmuuseumis mitte ühtegi konverentsi salvestust, on ainult üks Kaarel Irdi kõne.Edasi kasutasin teatriteadlasest sõbra abi. Tema arutles umbes nii, et see inimene töötas teatris sellest aastast selle aastani, teine sellest selleni, kolmas... jne ning pakkus aastaarvuks 1979, lisades juurde, et sel aastal oli Kaarel Irdi 70.sünnipäev ja võib-olla oli sellega seoses mingi üritus.

Lava peal seisavad laulja-tantsija Nieves Lepp, draamanäitleja ja veidi ka laulja Merle Talvik, laulja Silvi Wrait, tundmatu, üks kontsertmeister, koormeister Tiiu Otsus, koreograaf-lavastaja Vassili Medvedjev?,
kirjandusala juhataja muusika- ja noodikirjanduse alal Viktor Samoilov, Kaarel Ird, ooperisolist Maimu Krinal, tundmatu, tantsija Marek Nepomjaštšii, dirigent-koormeister Valdeko Viru, solist Endel Aimre, draamanäitleja Arnold Kasuk, tundmatud, serval ooperisolist Endel Ani.Tumedate kulmude ja halli lipsuga on tolleaegne NLKP Tartu Linnakomitee I sekretär Indrek Toome.


Lipu annab Irdile üle Johannes Lott, kes oli 1978.aastani olnud 9 aastat Indrek Toome eelkäija parteisekretäri kohal, aga siin juba kultuuriministri rollis. (Kui Lott Tartust Tallinnase ministriks läks, öeldi, et Tartu võitis ja kultuur kaotas.)

Sama seltskond laval, aga nüüd juba lipuga.

Kõik lähevad lavalt ära, Ird üksi lipuga maadlemas.

Veerisin lipul olevaid tähti nii- ja naapidi ja jõudsin järeldusele, et see on üleliiduline rändpunalipp.
Ja lõpuks leidsin 1979. a 7.märtsi ajalehest Edasi väikse nupukese:


Aga kätte anti rändpunalipp tõenäoliselt teatrikülastajate konverentsil teatrikuu märtsi lõpus. Kui oleks välja kuulutatud mingi lipuandmise üritus, vaevalt et siis rahvast oleks olnud.

1979.a 7.märtsi ajalehe esilehel oli ka pikem lugu "Vanemuise" teatrist.
3 kommentaari:

  1. Väga äge, et selle kõik välja kaevasid!!!

    VastaKustuta
  2. Kuidas sa slaide skännid? kas sul on mingi spetsiaalne seade?

    VastaKustuta