31 märts 2023

Postimehe esilehekülje uudis 1.aprillil 1940

 

  Eile õhtu eel valmistas Emajõgi tartlastele ootamatu üllatuse. Emajões umbes Ropka mõisa kohal oli tekkinud täielik ummistus, mille tõttu jääalune veevool takistus sedavõrd, et ülevalpool ummistuse kohta hakkas vesi jões kiiresti tõusma, kergitades kõrgemale ka jääkatte, kuni see hilisõhtul oli linna kohal, eriti allpool Kivisilda, juba kõrgele tõstetud ning kahelt poolt laialt ümbritsetud veega, mis tõusis üle kallaste. Madalamatel kohtadel vesi tõusis juba tänava pinnani. 

  Kodanikkude poolt informeeriti ootamatust juhtumist vastavaid võime, kes, olles kursis tänavuse suurvee-hädaohu võimalusega, kohe hakkasid olukorda selgitama. Mobiliseeriti meeskonnad, kes asusid kõigi võimalikkude abinõudega jõe ummistust lahti lõhkuma, et päästa Tartut uputusest. Selgus, et jõgi oli Annemõisast veidi allapool kõige madalamal kohal põhjani külmunud. Püüti kõik teha ummistuse likvideerimiseks, et ära hoida suuri rahvamajanduslikke kahjusid, mida vee keldritesse ja hoonetesse tungimine tekitaks.

 Emajõe vee üllatavkiirest paisumisest informeeriti kohe ka Tallinnas äsja ellukutsutud Suurvee Talitust, kus parajasti koostamisel Tartu veevärgi torude edaspidise külmumise ärahoidmise projekt. Kuna veetõus osutus väga kiireks, siis läkitati sealt lennukil kohale peainsener Lirpa, kes hakkas siin ummistuse lõhkumist juhtima. Kuigi härra Lirpal on sellel alal suured kogemused, mis ta on omandanud Schveitsis mäestikujõgede ummistuste lahtilõhkumisel töötades, juhtus tal ummistuse ulatuse kindlaksmääramisel äpardus. Ta pidas ummistunud jõe osa lühemaks kui see tegelikult oli ja koondas kogu tööjõu arvatava ummistunud koha lahtilõhkumiseks. Siis aga selgus, et külmunud tsoon ulatub märksa pikemale.

  Selle eksituse tõttu ei suudetud vett kohe vabastada ja hommikustjagu ööd oli vesi juba laialt tänavale tunginud ning üle ujutanud kogu Auriku ja Turu tän., pärmivabriku ja Kaubahoovi ümbruse, mis müstiliselt läikis tulede valguses, nägi välja justkui Veneetsias, nagu seda näitab ka juuresolev ülesvõte, mis tehtud täna varahommikul.

  Nagu toimetuse töö lõpul kuuleme, edenes jäälõhkumine siiski väga jõudsasti nii et juba peagi loodeti jäävallist avar tee läbi saada ja hommikuks äride avamise ajaks tänavad kuivaks lasta.

 

 Seletus sellele uudisele on 2. aprilli Postimehes alles 8.leheküljel rubriigis "Tartu teated" muude uudiste vahel.

 Emajõe ummistusest ja insener Lirpast

 Nagu lugejad, kes eile ise Tartus Kivisilla ja Kaubahoovi ümbruses liikusid, võisid näha, ei olnud seal hommikul enam niisugust uputavat suurvett, nagu eilses lehes toodud pilt ja kirjeldus kujutasid. Muidugi mõista, et selline ootamatu ja kiire ummistus Emajões võis juhtuda ainult 1. aprilli ööl, samuti ka selle süüdlane ja likvideerija insener Lirpa on niisugune kuju, kes teotseb vaid 1.aprillil, nagu seda näitab tema nimi, kui lugeda paremalt pahemale.


Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar