16 mai 2021

Manivald Kesamaa "Heino õpib vedurijuhiks" 1952 ja Nikolai Lunin

   Vladimir Beekman on kunagi rääkinud, kuidas ta armastab luulet lugeda ja et tal on raamaturiiulis palju luuleraamatuid, isegi Manivald Kesamaa.Raamat kooliealiste nooremale astmele, trükiarv 15 000.

Lugu lastekodus kasvanud Heino Sarapikust, kes õpib raudteekoolis vedurijuhiks.

(Tol ajal oli sellistes koolides prii ülalpidamine: anti ühiselamu koht, koolivorm, toit ja stipendium)

 

 
Korduvalt on värssides räägitud tema eeskujust vedurijuht August Kaselaanest, kes on luuninlane-kommunist, luuninlane saab ka Heino Sarapikust.

 

Nikolai Lunin tundub olevat üsna levinud nimi. Tartus on Lunini tänav, aga Tartu Nikolai Lunin oli lastearst, Venemaal olid ka samanimelised kontradmiral ja tuntud näitleja.

Sotsialistliku töö kangelane, Stalini preemia laureaat Nikolai Aleksandrovitš Lunin (1915-1968) oli sõjajärgses Nõukogude Liidus peaaegu sama kuulus kui Stahhanov. 2000. aastal valiti ta Novosibirski oblasti 20. sajandi silmapaistvaks kodanikuks, veel on Novosibirskis luuninlaste väljak ja Lunini-nimeline transporditehnikum, Moskva raudteel on elektrirong Nikolai Lunin jne. 

Luuninlased olid transporditöötajad, kes järgisid Nikolai Lunini eeskuju.

Nikolai Lunini suured teod.

* 1940. aastal sai ta tuntuks auruvedurite remondi uuendustega. Tema vedurijuhtimise brigaadi liikmed kõrvaldasid ise võimalikult vara veduri töös tekkinud rikkeid ning ei lasknud vedurit päris remondimeestel enam remontida. Kui tavaliselt oli vedur 40-50 tundi depoos remondis, siis Lunini brigaad remontis oma auruveduri ära 1 tunni ja 55 minutiga. Lisaks sellele venitasid nad 2 remondi vahelise sõiduaja 2x pikemaks ja pesid katelt 15 ettenähtud pesu asemel vaid 9 korda. Selleks, et ilma vahepealse remondita 2x rohkem sõita, nõudsid nad "rohelist tänavat", avatud liikumisteed ja lühendatud parkimisaega raudteejaamades ja möödasõidukohtades. Lunini algatus oli ka, et iga rongijuhtimise brigaadi liige õpiks ära ühe remondieriala. Uute töömeetodite uurimiseks tulid Novosibirskisse raudteetöölised paljudest NSV Liidu piirkondadest, loodi erikoolid, mis aitasid kaasa uuenduste väljatöötamisele ja rakendamisele.

* 1941. a jaanuaris sai Lunin auraudteelase tiitli ning masinist Nikolai Lunini brigaadile eraldati uus Vorošilovgradi tehase 3000. juubelivedur   ФД 21-3000 Felix Dzeržinski. Praegu on see vedur alles ja Novosibirskis eksponeeritud.

* 1941. aasta novembris pani ta kahe veduri taha 100 vagunit ja lasi laadida neisse 5000 tonni sütt (ühe veduri tavanorm oli 1250 tonni) ja viis selle ülipika rongi üliraske laadungiga rindeäärsesse Moskvasse. Pärast seda muutus üliraskete rongidega sõitmine normiks. Selle eest autasustati teda Rahvakomissaride Nõukogu 10. aprilli 1942 otsusel Stalini preemiaga. Üks versioon ütleb, et ta ostis selle eest  vabastamisega hävinenud Stalingradi linna jaoks rongitäie sütt ja toimetas selle 1943.a veebruaris isiklikult kohale. Teine versioon ütleb, et ta ostis söe isikliku raha eest, Stalini preemia aga andis allveelaeva Novosibirsk Komsomolets ehitamiseks ja Punaarmee langenud sõdurite laste lastekodule.

* 5. novembril 1943 sai Nikolai Lunin sotsialistliku töö kangelase tiitli eriteenete eest rinde ja rahvamajanduse transpordi arendamisel ning silmapaistvate saavutuste eest raudteemajanduse taastamisel rasketes sõjaoludes.

* Pärast sõda oli Nikolai Aleksandrovitš Lunin Lõuna-Raudtee Smorodinski filiaali juht. 1946.a valiti ta NSVL Ülemnõukogu saadikuks ning 1947.a märtsis käis ta delegatsiooniga Inglismaal. Londoni ajakirjanikud kahtlesid Lunini proletaarses päritolus. Inglise transpordiminister palus tal kahtluste ümberlükkamiseks rongi juhtida: "Siber on kaugel ja me ei tea, milliste raskete rongidega te seal sõidate. Kui ma nüüd oma silmaga näeksin ..." Lunin olevat ühe veduri taha haakinud kahe veduri jagu vaguneid. Pärast seda kirjutasid Londoni ajalehed, et Nõukogude parlamendisaadik, Siberi rongijuht-fenomen Nikolai Lunin juhtis Inglismaa kõige raskemat rongi.  

* 1950. aastast surmani töötas Lunin juhtival tööl erinevate raudteeüksuste ülemana. Suri 1963. aastal ja on maetud Moskvasse Novodevitšje kalmistule, mis näitab ka tema positsiooni N Liidu hierarhias.

 

   Aga selleks, et heaks vedurijuhiks saada, tuleb raudteekoolis õppida haamrit tegema:

Raamatu tipphetk on maiparaad:


 

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar