22 aprill 2018

Sergei Mihhalkov "V.I.Lenini muuseumis" 1951

 Tõeline ajupesuraamat.

 Lasteraamat noorematele kooliealistele.
 Trükiarv 15 000 eksemplari.
 Tõlkinud Manivald Kesamaa.


 Sergei Mihhalkov 1913-2009 oli vene kirjanik ja luuletaja.


 Pälvinud kõikvõimalikke riikliklikke preemiaid alates Stalini ja Lenini preemiatest ja lõpetades 2008.a 95.juubeliks saadud Püha Andrease ordeniga.
 Põhiliselt töötas kogu oma elu kirjanike elu juhtivatel administratiivkohtadel, oli näiteks kirjanike liidu esimees ja Stalini preemiate komisjoni liige.

 Ta kirjutas kahasse Garold El-Registaniga (Gabriel Urekljan) Nõukogude Liidu hümni sõnad, mida kasutati 1944.a alates, pärast Stalini surma enam hümni kaasa ei lauldud, kuni 1977.a kirjutas ta sõnad ümber, jättes sealt välja Stalini nime. Ta on ka uue, alates 2000.a kasutatava hümni sõnade autor.
Selle luuletuse venekeelseid esitusi on võimalik päris palju vaadata:
https://www.youtube.com/watch?v=GJClloUCq4s
https://www.youtube.com/watch?v=3QKW19temQM


Aga Sergei Mihhalkovi kõige kuulsam lasteraamat on "Onu Stjopa", mida ta on kirjutanud läbi kogu oma elu. Esimene osa "Onu Stjopa" ilmus 1935.a, "Onu Stjopa - militsionäär" 1954.a, "Onu Stjopa ja Jegor" 1968.a, "Onu Stjopa - veteran" 1981.a. Veel on vähetuntud 1940.a ilmunud "Onu Stjopa Punaarmees".
  Onu Stjopa, kodanikunimega Stepan Stepanov on hiiglasekasvu mees, kes armastab lapsi ja aidata teisi inimesi.  Jegor on onu Stjopa laps, kes on sama suur kui isa ja kellest saab kosmonaut.

Mõned lehed tekstinäiteks Heljo Männi tõlkes:

Onu Stjopa lugudest on ka multifilmid:
https://www.youtube.com/watch?v=mYZowGcVSok
Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar