30 november 2017

Sinimustvalge 1981

 Küsitlesin nõukogude ajal sinimustvalge kasutamise kohta oma tuttavaid. Kõik nad rääkisid enam-vähem sama juttu, et nad teadsid lapsest peale, et selline värvikombinatsioon on keelatud, et nii ei tohi joonistada ega meisterdada. Spetsiaalselt mu tuttavad sinimustvalgeid asju taga ei ajanud, aga kui näiteks Lätis hakkasid silma sinimustvalged sokid, siis ikka ostsid ära küll.
 Enamusel mu tuttavatest oli tol ajal olnud mõni ese, kus oli sinist, musta ja valget peal, aga mitte triipudena ega õiges järjekorras, vaid aimatava värvikombinatsioonina - talvemüts, sall, sokid, kindad. Üks tuttav oli suure saladuskatte all näinud ka naabripoisi vanaisa sinimustvalget sõrmust.
  Ükski terve mõistusega inimene ei läinud nõukogude ajal sinimustvalge lipuga lehvitama - karistus oli väga karm. Aga väikseid, sageli ainult omanikule arusaadavaid sinimustvalgeid esemeid ikka kasutati.


Tiina nõukaaegne sinimustvalge hambahari.

See Andrese müts oli teadlik sinimustvalge ost.


 1981.a Loomingu 9.numbris ilmus kunstiinstituudi üliõpilase Andrus Rõugu luuletus, mille kohta ei osanud toimetajat asendanud Teet Kallas midagi arvata, kuni talle tuldi ütlema, et see luuletus on akrostihhon, luuletus, mille ridade algus- või lõpptähed annavad kokku sõna või lause.


Silmades taevas ja meri
Inimene sinisilmne
Nagu peoga kühveldet teri
Imeline valge

Meeled tuultele valla
Uued vaod vaotuman palge
Süda sädemeid kalla
Tuli kõik neelab alla

Voogab päev üle lõõsan maa
Algaman merel kui tõus
Lebada kauem ei saa
Geenid veel jõus
Eestimaa


Looming nr 9 1981

Aga aeg oli juba niikaugel, et Loomingu toimetaja Kalle Kurg jäi oma kohale alles.
Andrus Rõuk küll kustutati 27.oktoobril 1981 üliõpilaste nimekirjast nõukogude üliõpilasele ebaväärika käitumise pärast, kuid võeti 1984.aastal tagasi.


 Saladuslik ja protestihõnguline oli ka laevade pommitamise mäng, nimelt kasutasime tähestiku asemel keelatud nime KUPERJANOV, see on 10-täheline ja ükski täht ei kordu.

1 kommentaar:

  1. 1972 tahtsime tellida sini-must-valged lõpusõrmused, aga üks tädi sai teada ja katkestas meie organiseerimise. Oli ise kindel, et hoidis suure pahanduse ära. Ise me küll mingit ohtu ei tunnetanud, ja ega tagantjärgi tea, oli see nüüd nii või oli see naa :)

    VastaKustuta