30 august 2015

Põlva kolhoos

Koos nende piltidega sattus mulle kätte 1987.a Põlva kolhoosi 40.juubeliks välja antud raamatukene "Põlva kolhoos", must-valged pildid võiksid olla samast ajast.
  Esimesed Eesti kolhoosid tehti Saaremaal, seda kolhoosi on nimetatud Mandri-Eesti esimeseks, asutatud 17.sept 1947.

Mulle jäi silma lõik kolhoosi esimehe saatesõnast pildiraamatule:
Ent pole kahtlust, et juba kümmekonna aasta pärast on sellel raamatukesel põhiliselt ajalooline väärtus, sedavõrd hoogsalt areneb NLKP XXVII kongressi ajaloolisi otsuseid täites põllumajandus. Kollektiivi monoliitsus ja teotahtelisus lubab meie tähtpäeval kinnitada, et Põlva kolhoos püsib ka edaspidi eessammujate rivis.

 Ajaloolise väärtuse koha pealt oli tal õigus, aga 1997.a polnud enam mingeid kolhoose olemas ning esimeeski oli tunduvalt rahulikumal tööl Põlva maavalitsuse põllumajandustalituses.

Mis on täna 10 aasta pärast?


See kombainide rivistus on küll pildistamiseks ette võetud.


Samasugune pilt ülalnimetatud raamatust.
Kõige esimeseks on seatud Saksa DV kombain, ülejäänud on NSVL toodang. See on nii oluline, et kombain on raamatus veel eraldi pildistatuna ka.

 Kolhoosi traktorid ja autod on tehniliseks ülevaatuseks ritta seatud.


Lennukite kasutamist said endale lubada vaid jõukad kolhoosid.
Käisin kord sellisel lennul kaasas, võimalik, et sama kolhoosi maade kohal. Laadung võeti peale ja õhku tõusti Ridali lennuväljalt. Lennati 2 piloodiga, mina seisin kahe lenduri vahel, ülejäänud ruumi võttis enda alla suur vaat. Põllu peal seisid orientiirideks 2 vihmakeepidega kolhoosnikku, kes liikusid iga pritsimiskorra järel näitamaks lenduritele vajalikku pritsimiskohta. Lennuk laskus eluohtlikult madalale maa kohale, et pritsitav vedelik satuks võimalikult õigesse kohta ja tõusis põllu lõpus järsult üles ning ringiga uuesti tagasi, nii palju kordi, kuni vaat tühjaks sai. 
Sel perioodil teenisid annimehed ühe kuuga kontoritöötaja aastapalga.

 


 Ülalpildistatud inimesi nimetati eesrindlasteks.


 Nõu peeti ikka koos Leniniga.

 Raamatukese pildil peetakse nõu väga kurjakuulutava ühesilmse Leniniga.

Lippe vaadates tuleb meelde termin rändpunalipp, aga kas mõni seda ka on, ei tea.

 Viimane kolhoosi esimees Vello Jaakon.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar