07 detsember 2014

Näärikaart 1954, suvorovlaste kool

Sotsialistliku realisti Fjodor Pavlovitš Rešetnikovi 1948.a maali  "Saabunud koolivaheajale" järgi tehtud postkaartide kogutiraaž Nõukogude Liidus oli üle 13 miljoni. Ma kahtlustan, et see on mingisugune rekord. Maal on Tretjakovi galeriis. Selle järgi tehtud skulptuur avati 2013.a Peterburi sõjakooli 70.aastapäevaks kooli territooriumil. Maal on kohustuslik Vene kooliõpilastele, selle uurimine kuulub 6.klassi programmi.

"Saabunud koolivaheajale" -  kannab vanaisale ette suvorovlaste kooli kasvandik, kelle perekond tundub kõrgemasse klassi kuuluvat, ruum on isegi väikekodanlik: avar, suur aken, parkett, diivan, vaip, valge kass, näärikuusk. Valge põllega pioneer katab lauda. Ainult kaltsuvaip, millel suvorovlane seisab ei kuulu sellesse ruumi. Seinal on 2 pilti, alumisel on kolm vene vägilast, aga ülemisega on nii, et minu kaardil on see pilt ilusti peaga, aga mingitel tiraažidel on ainult pool pead ja see pole kadreerimisest, vanaisa pea on servast samal kaugusel. Selle seinal oleva fotoga oli probleem - algselt pidi kunstnik seal Stalinit kujutama, aga töö valmis siiski teise näoga, arvatakse, et see võiks sõjakooli poisi sõjas hukkunud isa olla.
Maali kohta öeldakse, et sellel on palju võltsi paatost, rahulolu, atribuutikat. Kes elasid 1948.aastal hästi, kui pered olid hävitatud, majad lõhutud, toitu nappis? See on ju ilmselgelt pilt hästi elavast perekonnast, aga hästi elasid ainult marodöörid. Aga samas ei eita keegi, et tegemist on kunstniku suurepärase tööga.
Rešetnikovi väga populaarne maal on "Jälle kaks!", mina ei olnud sellist pilti Google`i otsingus näinud.

Sõjakooli õpilane on rõõmus ja õnnelik.
 Laste sõjalise õppeasutuse tegemise initsiaatoriks Nõukogude Liidus oli kindral Aleksei Ignatjev, kes pöördus 1943.a 17.aprillil kirjaga Stalini poole, kus tegi ettepaneku teha Moskvasse kadetikorpus. Stalin tegi ettepanekule 2 parandust: nimetas neid suvorovlaste koolideks ja tegi kohe 9 kooli, neist 2 olid NKVD õppeasutused. 1944.a tehti veel 6 juurde ning 1953. ja 1955.a kummalgi veel 1.

 4 medaliga poiss on ääretult fotogeeniline. Selle pildi leidsin netist, aga meie Eesti ajakirja Pilt ja Sõna 1946.a 5/6 numbris oli foto samast seeriast, ju neid jagati kõigi liiduvabariikide väljaannetesse.


Pilt ja Sõna foto allkiri: Stavropoli kooli on tulnud uute õpilaste vahetus. Äsja sisseastunute seas on Isamaasõjast osavõtnuid, viimaste hulgas on ka 11-aastane kaardiväe-jefreitor Mihhail Belski, kelle rinda ehib neli lahingumedalit. Ta on võidelnud Berliini all ja Mandžuuria mägedes.


 1980-ndate algul loodi liiduvabariikidesse 17 keskkool-internaati süvendatud vene keele õppe ja sõjalis-sportliku ettevalmistusega (+ 2 lendamise algõpetuse kooli), meile lähim kool oli Riias. Õppeaeg 3 aastat, õpilased kandsid suvorovlaste kooli vormi, ainult pagunitel oli СШ.


  On suvorovlaste ja nahhimovlaste koolid, viimased on merekoolid, sõjalised muusikakoolid ja kadetikorpused.
Suvorovlaste koolidesse saab õppima minna seitsmeks, kolmeks või kaheks aastaks pärast 4., 8. või 9.klassi, vanus vastavalt maksimaalselt 11a, 15a või 16a (on antudki ülemised vanusepiirid). 
  Kuna algselt olid need koolid mõeldud sõjas vanemad kaotanud orbude õpetamiseks, siis on see vastuvõtueeskirjades siiamaani sees: ilma eksamiteta saavad suvorovlaste kooli õppima minna orvud ja vanemliku hoolitsuseta lapsed, tuleb esitada vanemate surmatunnistused või kohtuotsus vanemlike õiguste äravõtmise kohta.
 Kui eksamid on positiivsed, saavad väljaspool konkurssi sisse sõjaväelaste lapsed. Kui laps ei saanud sõjakooli sisse, siis on veel võimalus pöörduda kaitseministri poole. Nimelt on kaitseministril õigus öelda, et see poiss või tüdruk võetakse kooli vastu ja punkt, isegi kui kooli saanute nimekirjad on juba lukus.


  Putin ja Mihhalkin suvorovlaste kooli õpilastega võidupühal, 9.mail 2013.
  Juba mitu aastat ei ole suvorovlaste ja nahhimovlaste koolide õpilasi Punasel väljakul marssimas nähtud, nad on osalenud vaid pealtvaatajatena. Küsijatele vastati, et paraadi ettevalmistus võtab 3 kuud igapäevast treeningut ning see on lastele liiga suur emotsionaalne ja füüsiline koormus muude tegevuste arvelt.

 Lapsed mängivad Lego-robotitega Moskva Suvorovi sõjakoolis.

 Praegust olukorda uurides selgus, et 2009.a reformiga traditsioonilised 66a kestnud laste sõjakoolid kaotati. Koolid koos sõjakoolide nimedega on küll alles, aga sõjalise õpetuse tunnid kaotati, ohvitserid lasti lahti, riviõppused keelati, kantakse tsiviilriideid, tegutseb õpilaste omavalitsus, koolidesse võetakse õppima ka tüdrukuid, õpilased võivad vabalt territooriumilt väljas käia jne Nimetus ja vorm on lihtsalt prestiižse kooliketi atribuutika. 

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar