23 november 2014

Doktor Aibolit

Doktor Aibolit (tõlgitud doktor Ai-Ai-Ai, Valuson, Aivalus) on Kornei Tšukovski variant doktor Dolittle`ist.

See doktor Aiboliti mänguasi käis suure lapiku patareiga, mis pandi alla kingade sisse, pudelisse kallati vedelikku, mille doktor valas klaasi ja jõi, samal ajal liikusid ka silmad. Tööaeg ühe patareiga vähemalt  20 minutit.

Kasutamisõpetus:


 Kui "Straume" tehas 1965.a mänguasjatehase "Kvele" ja teiste väikeste tehaste baasil loodi, asus ta Riias laiali 22 eri kohas. Naljatati, et mitte tehas ei asu Riias, vaid Riia asub tehase sees. Hädasti oli vaja uut hoonet, aga seda ilma Moskva loata ei olnud võimalik ehitada. Otsustavaks sai doktor Aibolit.
 Riiga tuli visiidile tolleaegne NSVL Ministrite Nõukogu esimees Aleksei Kossõgin ning käis ka tehases, kus  talle näidati uusi majapidamismasinaid ja mänguasju, mida oli plaanis tootma hakata. Doktor Aibolit oli selline tehnika viimane sõna, et võttis Kossõgini ahhetama. Moskva külaline oli vaimustuses Riia konstruktorite talendist ja varsti läks uue suure tootmiskompleksi ehituseks. 


Elektromehhaanilise inimese prototüüp varastati jaapanlastelt, anti N Liidus populaarse Aiboliti kuju ning toodeti seda aastakümneid. 

"Straumes" toodeti veel ka teist samal põhimõttel töötavat mänguasja, nimelt kokka.


Ajakirja Nauka i Žizn 1968.a novembri numbris on ära toodud ka nukkude tööpõhimõte:

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar