23 september 2013

Mai ja Juta

Väike Mai sündis siia ilma keeruliste aegade eel 1935.a.
Mai isa oli Eesti panga töötaja Toomas Neem (Toomas-Arved-Arkaadius Neudorf). Mai mäletab, kuidas 1941.aastal isa ütles kodus, et asjade pakkimiseks on pool tundi aega ja siis nad sõitsid rongiga Kaasanisse (ise, reisirongiga). Samal aastal suri ema Katariina Kaasanis kopsupõletikku. Isa reisis töö tõttu, Mai kaasas, palju Venemaal ringi, Kuibõševis oli tüdruk väga haige. Mis töö see oli, seda Mai ei tea. Mai mäletab, kuidas ta mängis Kaasanis tatari lastega ning isa ütles, et tatari keelt ei lähe tal elus vaja. 1944.a suri isa, diagnoos - kurnatus.Sel ajal elasid nad Tšeljabinskis suures majas, kus elas ka eestlasi, kes viisid 8-aastase Mai Jegorjevskisse evakueeritud Kaagvere lastekodusse, mis reisis 1945.a Tartusse Tähe 3, praegusesse korporatsioon Rotalia majja.
Samal aastal algas Mai uus elu peres, kuhu ta lapsendati, hakkas kandma uut perekonnanime. Küsisin, kas ta lapsendati selle tõttu, et oli ilus valgete lokkidega tüdruk - ei, selle tõttu, et tal polnud sugulasi. Peres oli olnud tütar Juta, kes suri 1942.a 12-aastasena difteeriasse.
Küsisin, kas teda võrreldi Jutaga. Ei, pigem oli Juta nagu tema vanem õde, kellest talle räägiti.
Vanemad armastasid Maid ja andsid talle korraliku hariduse. Maist sai rahulik elurõõmus muusikaõpetaja.
Täiskasvanuna oma elu algust uurides selgus, et tegelikult oli see veelgi keerulisem. Selgus, et ta oli oma isa väljaspool abielu sündinud laps, kes tuli isale siis meelde, kui tema seaduslikust abielust sündinud poeg suri teel Omskist Tallinnasse ja rohkem lapsi nad ei saanud, siis lapsendati paariaastane Mai, aga isa abikaasa teda ei armastanud.
See on sissejuhatus järgnevatele postitustele. Kui isa Tšeljabinskis suri ja Mai viidi lastekodusse, siis pandi talle kaasa karbike isa Eestis tehtud fotodega.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar