Nõukogude tankivägedes pandi tankid pärast aktiivse kasutuse lõppu reservi ja ladustati. 1970.-ndatel -1980.-ndatel pandi palju tanke mälestusmärkidena NSVL linnadesse. Venemaal võeti ametlikult nad sõjaväe arvelt maha alles 1993.aastal.
Sel suvel Ukrainas Donetski oblastis Kostjantõnivkas õnnestus Vene separatistidel üks tank monumendi otsas käima panna, alla sõita ja vähese remondi järel lahingutegevuses kasutada. Põhiliselt küll vist kasutati tanki torni peale kinnitatud kuulipildujat. Ukrainlased võtsid tanki ära ja panid postamendi otsa tagasi.
PÄRNU TANK
oli Pärnu lähedal Paikusel Paide mnt ja Jõekalda tänava ristumiskohal.
"Pärnu reisijuht" 1984
Tank on korda tehtud (video) ning asub Johannes Tõrsi Eesti Vabadusvõitluse Muuseumis Lagedis.
VÕRU TANK
avati 1979.aastal Haanja ja Luhamaa teede hargnemiskohal.
Monumendi avamine.
Album "Nõukogude Eesti" 1985
Muuseumi asemel polügoonile
Võrumaal võeti tank maha juba 1990. aasta algul ning viidi EPT hoovi hoiule, kust Soome-Eesti osaühing Eleanor ta ära ostis ning üle lahe viia tahtis. Eleanori tollase juhataja Valdo Praksi sõnul oleks tank endale Soomes magnetina koha leidnud ühe kardiringi ääres.
"Kõik sai alguse soomlaste naljana mõeldud küsimusest," meenutab Praks, "et Kadaka turult võib küll iga mees endale Vene sõjaväemundri osta, aga kas midagi suuremat teil seal pole."
Praksile meenus, et on küll – EPT hoovis. Tank osteti ära ning toimetati õhtuhämaruses Tallinna sadamasse. Praksi sõnul oli tal tollitöötajatelt suuline luba üleveoks olemas, paraku olid hommikul tankiga silmitsi seisvad tolliülemused teist meelt ja ärritunud ning kutsusid kohale Eesti kaitseväe esindajad.
Tagantjärele tarkusega on Praks, kes toona negatiivse meediakangelasena kuulsust kogus, hakanud kahtlema oma teo mõistlikkuses. Kuid see, et tank lõpuks puruks lasti, ei mahu talle siiani pähe. "Meile öeldi, et kõik mälestusmärgid on riigi omand ning seda tanki on Eestile eriti vaja, kuna neid on vähe alles jäänud ja Lagedile rajatavasse muuseumisse on teda hirmsasti tarvis," räägib Praks. "Mis mind aga kurjaks tegi, oli see, et tegelikult lasti tank hoopis puruks."
Tanki peal katsetati välismaalt ostetud reaktiivsuurtükki ning tollal ilmunud Eesti Sõnumite esikaanel nägi trükivalgust lugu, kuidas T-34 soomus Aegviidu polügoonil suurtükitulele järele andis. "Minu arvamus sellest on äärmiselt negatiivne," ütleb Praks, kes polügoonilt tankist alles jäänud kummitükid üles korjas ja soomlastele suveniiriks viis. "Oleks see tank Soome jõudnud, oleks ta praegugi alles olnud ning ma saanuks teda lastelastelegi näidata: näete, minu tank seisab seal."
TIIA LINNARD
Põhjarannik, 20.03.2004
VALGA TANK
avati Tartu mnt ääres Kellil 22.veebruaril 1978
Ööl vastu 3.aprilli 1990 purustati tugevajõulise lõhkeainega:
Pärast seda tõid Vene sõjaväelased kohale uue tanki, mis rahva survel viidi üsna ruttu Metsa tänava sõjaväeossa, kust Vene sõjaväe lahkumise järel viidi tank Valga lihatööstuse õuele, kus ta seisis aastaid kuni sellest sai kohaliku muuseumi eksponaat.
NARVA TANK
Narva-Jõesuusse viiva tee ääres avati 9.mail 1970, ainuke, mis mälestusmärgina alles on.
Kahuritoru külge paela sidumine on Narva noorpaaride populaarne pulmarituaali osa.
MÄKSA TANK
on kõige huvitavama ajalooga: tank on olnud sõja lõpus Saksamaal, siis Elva tankipolgus, on käinud 1956.a Ungari ülestõusu maha surumas, pärast seda oli Kaliningradis, kust toodi tagasi Elva lasketiiru. Mingil ajal viidi lasketiirust Mäksale postamendi otsa. Ööl vastu 9.maid 1990 joonistati lilli täis. Pääses väga napilt purukslõikamisest (Tehnikamaailm 2009).
Praegu Tartu lähedal Heino Prosti Variku talus asuvas põllutöömasinate muuseumis.
Kahjuks ma ei leidnud ühtegi postamendi otsas pilti, ainult praegune seis, alus ja tank eraldi.
Aga Tartus maa sees on veel üks tank:
Kui palju soomusmasinaid peidab endas Maarjamaa, seda ei tea täpselt
keegi. Kuid on teada, et maasse kaevatud tanke kasutati pärast Teist
maailmasõda näiteks Tartu Veski territooriumil ankrutena sõjatules
viltuvajunud viljahoidla püstitõmbamiseks. Enamik neist kaevati hiljem
välja, kuid üks leidis viimase puhkepaiga sealsamas. Praegu asub see
tank ühe hiljem ehitatud hoone all. Kuigi juhuslikult tuli maapõuest
välja tanki kahur, ei soovi praegune kinnistu omanik sõjamasina
kättesaamiseks hoonet lammutama hakata.Tehnikamaailm 2009
Hiljuti tekitas suurt elevust auto24 müügile tulnud tank, mille tornile on maalitud Rudy (Punapea) sümboolika kultusfilmist "Neli tankisti ja koer", päris filmitank asub Poznani muuseumis.
Paikuse facebooki lehelt:
24.02.1988 a.
Kolm sõpra Paikuselt olid õhevil, et miskit selle päeva puhul korda saata. Need kolm sõpra olid siis Tony Võsanurm, Kent Kustasson ja mina.(Joonas Viet)
Aastaid varem oli mu kätte sattunud raamat, kus pildid põnevast Eesti sõjatehnikast, millel ilutsesid sini-must-valged embleemid. Piltidelt nähtust sai osaks sündmustest, mis sellel päeval toimuma said.
Juba päevi varem tegime Tonyga vanast Salvo kelgust kaitsmed, mis pidid riiete all abiks olema ning samuti sai varutud sinist, musta ja valget värvi.
Pärnu Alevi kalmistul, vana Vabadussõja mälestussamba platsil, toimus 24.02.1988 Eesti Vabariigi aastapäeva puhul mälestusmiiting. Kolm sõpra otsustasid sinna minna, et kindlasti läheb seal miilitsaga rüselemiseks ning siis on meie abi vaja. Kui mälestusmiiting oli läbi, siis valvasime seal veel küünlaid ja lilli, et kui miilits neid hävitama asub, siis astume vastu. Paraku oli asi sootuks vaikne ja kui jõudis kätte aeg, et viimane buss liikus Paikuse poole, siis jooksime selle peale, et Paikuselt värvid võtta.
Päeva põhiosa sai alguse sellest, et jooksuga tõime keldrist värvid ning veel viimase bussi peale jõuda, mis siis suuna Pärnu poole võttis. Bussiga sõitsime Sindi-Lodja peatusesse. Varjusime bussipeatuse taha, et keegi meid ei märkaks, võtsime kotist värvid ja poroloonist nn pintslid ning immutasime porolooni värviga. Seejärel jooksime üle tee, et tank kaunistada sini-must-valge kolmnurgaga. Asi tehtud jooksime tagasi, et asitõendid peita. Samal hetkel tekkis käigult mõte, et embleemist on vist vähe. Nüüd juba õhin suurem, võtsin suisa purgi valge värviga kaasa ja jälle joostes tangi juurde. EESTI VABARIIK 70! oli see, mis sai tangile kaunistuseks lisatud. Tegu tehtud, viskasime asitõendid bussipeatuse katusele ja panime läbi metsa Paikuse suunas leekima.
Hommikul, kui bussiga kooli sõitsin vaatasin, et meie tehtud kaunistus oli alles. Päeval koolist tulles buss juba kihas, et ülikonnad ja sõdurid olid tangi juures toimetanud ning seda puhastanud. Asi oli nii suure kella küljes, et üks tädike küsis teiselt: "Ei tea, mis nendega tehakse, kui kätte saadakse." Alles siis käis külmajudin üle, et millega hakkama saime. Samal hetkel märkasin, et hoidsin käsipuust värvse käega. Vahetasin kiresti käe ja peitsin värvise käe taskusse.
Sellest sai alguse minu panus Eesti Vabariigi taastamisel.
https://www.facebook.com/groups/571827182847884/
Pildid Galina albumist, militaarnetist, Delfist ja raamatutest.
Hea ülestähendus, kuhu võiks märkida pulmapiltide jäädvustamise kui tolle ajastu sümboolse olemise. Mõtestada, miks mindi tanki juurde oma tähtsündmust jäädvustama, polnud ju selleks NLKP käsku ega muud poliitilist sundi, või oli!!???
VastaKustutaSeal pildistasid eelkõige vene rahvusest inimesed, nii ka see pilt. Pulmapiltidele on alati püütud huvitavaid taustu leida, võidu sümboolika sobib väga hästi.
VastaKustutaväidetavalt jätkub Narva pruutpaaride tankiga pildistamise traditsioon ka kaasajal. Kes oskaks seda seletada, miks?
VastaKustutaKui mõnel Tankil on vähemalt ajalugu,kas Narva tankil on nii helge ajalugu kui Mäksa tankil .Ma arvan too mulaas
VastaKustuta